Bodi junak, ne zamenjaj školjke za smetnjak
Raznovrstni odpadki predstavljajo čedalje večje breme tudi v naših kanalizacijskih sistemih, kar močno vpliva na njihovo delovanje.
Pri rednem vzdrževanju in intervencijah sistema javne kanalizacije Nigrad iz Skupine JHMB čedalje pogosteje ugotavlja, da se v kanalizaciji nahajajo stvari, ki tja ne sodijo. Največkrat gre za palčke za ušesa, plenice, (odpadni) tekstil, pesek, olja in maščobe, celo zdravila in gradbene odpadke. Dodatne preglavice v kanalizacijskem omrežju povzročajo tudi ostanki hrane, ki končajo v straniščni školjki. Takšni odpadki so odlična vaba za glodavce, ki se lahko zaradi tako »ugodnih« življenjskih pogojev v bližini naselijo in razmnožujejo. Ti odpadki sodijo v zanje namenjene odpadne posode ali v zbirne centre.
Tovrstna neodgovorna dejanja neugodno vplivajo na obratovanje javnega kanalizacijskega sistema.
V straniščno školjko sodijo samo človeški iztrebki in izločki ter toaletni papir. Straniščna školjka je vstop v kanalizacijski sistem in ravnanje vseh nas je bistveno za delovanje tega sistema in očiščenje odpadne vode. Straniščna školjka ni koš za smeti, odpadna voda pa je dragocen obnovljiv vir, zato vanjo ne mečimo stvari, ki tja ne sodijo.
In kakšne so lahko posledice neodgovornih ravnanj?
Najpogosteje prihaja do mehanskih poškodb na črpalkah za prečrpavanje odpadne vode ali celo do zastoja tovrstnega sistema. Neodgovorna početja lahko spremenijo sestavo odpadne vode, to pa vodi v upočasnjeno delovanje biološke stopnje čiščenja na končnem sistemu za čiščenje odpadne vode na čistilnih napravah. V skrajni fazi pomeni tudi ustavitev prečrpavanja in s tem prihaja do večjih poškodb ali do popolnega uničenja naprav.
V kanalizaciji zaradi vedno pogostejše uporabe vse večjo težavo predstavljajo vlažilni in čistilni robčki. Ti nikakor ne sodijo v straniščno školjko. Zaradi svojih lastnosti namreč zastajajo na kritičnih mestih v ceveh, se tam sprimejo s preostalimi odpadki, ki v kanalizacijo ne sodijo in tvorijo večje skupke, ki povzročajo zamašitve hišnih napeljav in kanalizacijskih cevi ter okvare črpalk in drugih naprav, potrebnih za nemoteno delovanje kanalizacijskega sistema.