Izzivi trajnostnega in krožnega gospodarstva Slovenije
Izmenjava znanj in dobrih praks ponovne uporabe gradbenih odpadkov
Slovenija se sooča z alarmantnim trendom naraščanja količine gradbenih odpadkov. Podatki Statističnega urada Republike Slovenije (SURS) kažejo na skrb vzbujajočo statistiko; leta 2020 je nastalo 4,5 milijona ton gradbenih odpadkov, leto kasneje že 6 milijonov ton, leta 2022 pa rekordnih 8,6 milijona ton, kar predstavlja najvišjo zabeleženo količino gradbenih odpadkov v naši zgodovini. V letu 2020 so gradbeni odpadki predstavljali 59 % vseh odpadkov, leta 2021 skoraj dve tretjini, leta 2022 pa že skoraj tri četrtine vseh odpadkov Slovenije!
Ta trend poudarja ključno vlogo gradbenega sektorja v krožnem gospodarstvu. Zavedamo se, da se sektor sooča s številnimi izzivi, zato smo se v okviru projekta RESTART odločili organizirati dogodek, namenjen izmenjavi znanj, idej in dobrih praks med vodji gradbišč, arhitekti in gradbenimi podjetji z naslovom "Izzivi trajnostnega in krožnega gospodarstva Slovenije: Izmenjava znanj in dobrih praks ponovne uporabe gradbenih odpadkov", ki bo potekal 10. 5. 2024 med 9. in 14. uro v Dogošah, Maribor.
Na dogodku se bomo osredotočili na krožno gospodarstvo, gradbene procese, recikliranje materialov v gradbeništvu ter predstavili primere dobre prakse. Naš cilj je skupaj raziskati izzive, s katerimi se sooča slovenski gradbeni sektor pri ponovni uporabi gradbenih odpadkov. Zato smo pripravili bogat in interaktiven program, ki bo omogočil izmenjavo izkušenj, povezovanje in mreženje med udeleženci.
Verjamemo v bogato razpravo na področju iskanja trajnostnih rešitev za razvoj gradbenega sektorja v Sloveniji.